Skip links

Přehlídka mladého umění POKOJE 2023
11. - 19. listopadu 2023, 10:00 - 21:00
Vernisáž: 10. listopadu 2023 od 18:00
Palác Hrzánů z Harasova
Celetná 558/12, Praha 1

Barokní palác Hrzánů z Harasova na rohu Celetné a Kamzíkovy ulice šel ke  konci roku 2023 do rekonstrukce, výstavní přehlídka Pokoje 2023 tak nabídla poslední  šanci palác spatřit v jeho současné podobě a navíc po strop plný mladého umění.  Již 12. ročník Pokojů představil tvorbu studentů vizuálních oborů ze 13 vysokých  škol celé republiky a k tomu práce studentstva ze Slovenska, Maďarska či Polska.  Již zavedená site-specific výstavní přehlídka se uskutečnila od 11. do 19.  listopadu a nabídla opět i hodnotný doprovodný program, reflektující současná  společenská témata.  

Studentům tento ročník nebylo stanoveno jednotné téma ale i přes to se v projektech daly vypozorovat  určité tematické linky, které v umělcích opakovaně rezonují. Do  otevřené výzvy se přihlásilo 49 projektů, přičemž pořadatelé vybrali návrhy zastupující třináct  vysokých škol a dalších šest pokojů pak připadlo studentům a studentkám ze Slovenska,  Maďarska a Polska – z Academy of Fine Arts ve Varšavě, Hungarian Academy of Fine  Arts a Akademie umeni v Banskej Bystrici. Nakonec bylo obsazeno site-specific instalacemi přes třicet pokojů a zákoutí v celém paláci a přišlo je navštívit přes 5000 diváků.

Ceny od odborné poroty získali studenti Technické univerzity v Liberci za projekt Napětí, studenti z UMPRUM v Praze za projekt V bříšku jako v pokojíčku a zahraniční studenti z Fakulty výtvarných umění na Akademii umění v Banské Bystrici za projekt Osamělost. Cenu diváků obdrželi studenti z Fakulty umění a designu v Ústí nad Labem za projekt s názvem Las Ustos

Porota: Darija Lukajnenko (Ukrajinská umělkyně a kurátorka), Johana Lomová (Teoretička umění), a Gabriela Kotíková (Kurátorka Galerie Jelení)

Pro více informací sledujte náš facebook a instagram.

Pokoje 2023 se konají za finanční podpory Visegrad Fund, Magistrátu hlavního města Prahy a městské části Praha 1.

Přehlídka se odehrála v Hrzánském paláci díky podpoře hudební nadace Stadler-Trier foundation. 

Dvanáctému ročníku přehlídky udělilo záštitu osm tuzemských vysokých škol:
Fakulta Architektury Českého vysokého učení technického v Praze, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci, Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta umění Ostravské univerzity, Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a také pražské UMPRUM a AVU Akademie výtvarných umění

Vstupné:
Dospělí: 170 Kč
Studenti/důchodci: 110 Kč
Studenti uměleckých škol: 90 Kč

Doprovodné programy:

Doprovodný program přehlídky cílil jak na širokou, tak i odbornou veřejnost a znovu  pokrýval pestrou paletu aktuálních témat a problematik. Zastřešujícím tématem  doprovodného programu byl Dialog. 

14.11. 18:30 Perspektiva změny: Dialog mezi vedením uměleckých ateliérů a studentstvem (Panelová diskuze)

Hosti a hostky: Veronika Vlková (FAVU), Julius Reichel (AVU), Tereza Nešetřil Vejřík (ombudsmanka UMPRUM) a Petr Dub (AVU). Moderace se ujme Jiří Grüber.

16.11. 17:00 Jak k nám promlouvá veřejný prostor – urbanistická přednáška s Rozálií Kašparovou

18.11. 15:00 Umění a centrum města: Komentovaná procházka s Marií Foltýnovou

19.11. 16:00 Mezi námi: Výtvarný workshop pro děti s Natálií Rajnišovou

Komentované prohlídky: 13.11. 17:30 a 15.11. 17:30